• https://www.facebook.com/susehripolatkoyluler/
                                                                                  SUŞEHRİ POLAT KÖYÜ
                                                                         - Badı saba benden selam söyle sılaya -


ŞERAFETTİN İŞLER
serafet1453@hotmail.com
BÜYÜK HABER
06/02/2018


"Birbirlerine neyi soruyorlar?İhtilafa düştükleri büyük haberi mi? " buyruluyor.İnkarcıların "Ya ahiret haberi doğruysa,cennet cehennem gerçekten varsa,orada halimiz nice olur? "diye kıyamet hakkında ihtilafa düşüp endişelendikleri bildirilmektedir.

Bugün de ahiret haberinden rahatsız olan,ölümü hatırına getirmeyen,ibadetsiz,sorumsuz ve ölçü tanımayan bir hayat isteyenlerin hali,aynı cahiliye insanının tavrını hatırlatmaktadır.


Mü'minler şu kaygıyı taşımalı: "Bugün Rabbime layıkıyla kullukta bulunamazsam,esas hayat olan ahirette halim nice olur? "


Yine mü'min gönlü son nefesi iman selametiyle verip veremeyeceğinin endişesiyle doludur: "Bu dünyada nefsimi hesaba çekiyorum ama,bu muhasebelerim ahiret hesabına ne kadar muvafık düşecek?Buradaki hesabım oraya uyacak mı?"


Zira Hz. Ömer(r.a) Rasulullah (s.a.v)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: "Hesaba çekilmeden evvel kendinizi hesaba çekiniz.En büyük arz(yani Allahu Tealanın huzuruna çıkarılıp Ona arz edileceğiniz gün) için (salih amellerle) süsleniniz!Şüphesiz dünyadayken nefsini hesaba çeken kimse için kıyamet günündeki hesap hafif olacaktır".


Hz. Mevlana (k.s) bu hakikati şöyle izah eder:

"Oğul! Herkesin ölümü kendi rengindedir.Allah'a vuslat olduğunu düşünmeden ölümden nefret edenlere ve ölüme düşman olanlara,ölüm korkunç bir düşman gibi görünür.Ölüme dost olanların karşısına da dost gibi çıkar.Sen kendi günah ve gafletlerinden korkuyorsun.Ölüm aynasında görüp ürktüğün,korktuğun;ölümün çehresi değil ,kendi çirkin yüzündür.Senin ruhun bir ağaca benzer.Ölüm ise o ağacın yaprağıdır.Her yaprak,ağacın cinsine göre tezahür eder..." (Ebediyet Yolculuğu)

Sonuç olarak o büyük haberden önce -Mahkeme-i Kübra kurulup iman ve ameller ahiret terazisine vurulduğunda,büyük küçük bütün amellerin Kiramen Katibin tarafından yazıldığı amel defteri önüne getirildiğinde,yani dünyadaki kulluk tahsilinin karnesi verildiğinde- halinin nice olacağının derdiyle her an dertlen.

  

-Nebe 78/1-3
-Tirmizi, "Kıyamet"25,nr.2459
-Ebediyet Yolculuğu,s.231683 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ARKADAŞIN KİM OLACAK? - 26/12/2017
ARKADAŞIN KİM OLACAK?
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret50038
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.208832.3378
Euro34.786334.9257
Hava Durumu
POLATDERESİ VİDEOLAR
SUŞEHRİHABER SİTESİ
REKLAM